turtleke 2013.08.29. 16:53

08.25. vasárnap - Irány Tossa

Már előző nap elhatároztuk, tudván nem lesz túl szép idő, hogy a mai napot választjuk Tossa de mar szomszéd kisváros meglátogatására. Állítólag Costa Brava legaranyosabb kis városa. Híres halászfalu volt, és minden festő ide járt festeni, Picasso is. Már szombaton megérdeklődtük a parton a Neptune hajótársaságot, hogy mikor hogyan mennyiért megy hajó Tossába. Busszal 20 perc lett volna az út, és hatod annyiba került volna, azonban ezek a hajók üvegezett aljúak, és láthatod a tengeri élővilágot hajózás közben. Én már sejtettem, hogy másik hajótársaságot is meg kell majd kérdezni, elvégre ha van Lloret Card-unk használjuk ki, és emlékeztem hogy egy más nevű hajótársaságnál van valami kedvezmény. Mondtam is Ferinek, ő mondta, hogy ha itt is lehet látni a tengert akkor oké. Reggeli után (ami szintén nagyon finom volt csupa-csokis croisant-al), és egy kis ejtőzés után, ki is mentünk a partra. A Dofi jet volt a másik hajótársaság, és nem ár kedvezmény, hanem a 15 €-s retúr jegy mellé ajándék járt a kártyánkkal. De csak 13:30-kor ment olyan hajó, aminek üveges az alja, ezt a járatot választottuk. Mivel még csak dél múlt, így sétáltunk még egyet.

Catalonia is not Spain

A mai napra került meghirdetésre a szezon végi vásár. Ez abból áll, hogy az utcai boltosok az üzletek elé asztalokra kipakolnak mindent, és apró pénzért árulják. Ennek az lett a következménye, hogy hatalmas nagy tömegnyomor volt a kis utcákon, ahol most már egyáltalán nem lehetett elférni. Leültünk egy kávézóba, de nem szolgáltak ki. Igen egyszerűen 30 cm-re ültünk a pulttól ahol ketten tettek-vettek, egy csaj mászkált ki kintre, de senki nem bagózott ránk. Így átültünk a mellette levő kávézóba. Ittunk egy kávét és ettünk 1-1 cukros finom croisant-t. Borzasztó tömeg volt, elindultunk vissza a hajóhoz. A sétány szélén volt egy pavilon, Catalonia is not Spain felirattal. Kíváncsi voltam, közelebb mentünk és kaptunk is egy szóróanyagot, amely a függetlenségre, aláírásra és szavazásra hívja fel a figyelmet. 

catalonia.JPG

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fejtágító

Katalónia jelenlegi küzdelme:

"Spanyolország helyzetét a gazdasági válság alig csituló hullámai mellett egy egyre élesedő belső konfliktus is nehezíti. Artur Mas, a katalán kormány nemrégiben megválasztott feje még tavaly év végén bejelentette, hogy népszavazást szándékozik kiírni a „függetlenségről”, azaz Katalónia elszakadásáról Spanyolországtól. A spanyol kormány ezt megakadályozandó kemény lépésekkel fenyegetőzött. Kijelentette, hogy a tervezett népszavazás alkotmányellenes, ezért az alkotmánybírósághoz fordul. Hozzátette azt is, hogy nem csupán jogi eszközök állnak a rendelkezésére, és a kormány kész használni ezeket. Mindenesetre a katalán népszavazás más elszakadni kívánó tartományok – Galícia és Baszkföld – számára is veszélyes precedenst teremthet.

A katalán miniszterelnök kormányprogramja bemutatásakor egyértelművé tette, hogy 2014-ig megteremtik a függetlenség jogi kereteit. Január 23-án pedig a katalán parlament 85-41 arányban megszavazta azt a szuverenitási nyilatkozatot, amely szerint Katalónia önrendelkezését demokratikus úton fogják kivívni. (Lásd erről korábbi cikkünket.) A spanyol kormány a nyilatkozatra egyelőre visszafogottan reagált, nem tulajdonítva gyakorlati jelentőséget a dokumentumnak.

Mindez azonban nem változtat azon a tényen, hogy továbbra is igen nagy a feszültség a központi kormány és a szakadár törekvéseket felkaroló katalán vezetés között, és a helyzet tovább mérgesedhet, különösen, mivel a közvélemény-kutatások szerint a katalánok több mint felének tetszik a függetlenség eszméje."

Forrás és a cikk folytatása: http://index.hu/tudomany/tortenelem/2013/02/19/katalonia_elszakad/

Katalónia történelme:

• A mai Katalónia területén 80 000 éves leletek tanúskodnak az ember megjelenéséről.
• i. e. V. évezred: pásztorkodó és földművelő népek éltek itt (ld. montserrati kerámiák).
• i. e. 6. század: Afrika felől ibérek érkeztek és keveredtek az őslakosokkal.
• i. e. 7. század: görög települések a parton, Roses és Empúries.
• i. e. 3. század: főníciai és pun hódítók jelentek meg területén, Hamilcar Barcas települést alapított Barcino néven.
• Görög kereskedők hívták be a rómaiakat, Hispania Tarraconensis néven a rómaiak ibériai birtokainak központja, fővárosuk Tárraco (ma Tarragona). Gazdasági és társadalmi fellendülés következett be. Szír, zsidó és arab kereskedők érkeztek.
• 415-ben Ataulf király vezetésével gótok telepedtek le, megalapították Gothalaniát (Katalónia), kilenc püspökség alakult ki.
• 710-718 között Tarif Ibn Malik vezetésével elfoglalták az arabok.
• 801-ben: a nyugati mórok és gótok kiűzése, Katalónia a Frank Birodalom részévé vált.
• 847-ben Szőrös Wilfred gróf szabadította fel a frank uralom alól, megalapítja a Barcelonai Grófságot.
• IV. Ramon Berengár (1113–1162) Barcelona grófja (1131–1162) 1137-ben feleségül vette Petronila aragóniai királynőt (1135–1174). Ezzel Aragónia hercege lett (1137–1162), és Katalóniát egyesítette Aragóniával. Leszármazottaik, a Aragónia-Barcelonai ház további királyai: II. Alfonz, II. Péter, I. Jakab (felesége Árpád-házi Jolán, II. András magyar király leánya). Aragónia uralkodói a Földközi-tengeren terjeszkedtek, Szicília, Szardínia, Korzika elfoglalása.
• 1412-ben kasztíliai I. Ferdinánd került trónra és szembeszegült a katalán hagyományokkal.
• 1479-ben Katalónia Kasztíliához kapcsolódott megőrizve nyelvét és alkotmányát.
• 1640–1652 között IV. Fülöp katonaság felállítását rendelte el franciaországi háborúihoz és súlyos adókkal sújtotta a népet. Lázadás tört ki, de a király leverte.
• 1652-ben francia kézre került, majd 1659-ben elvesztette a Pireneusoktól északra eső területeit. Roselló, Conflent, Vallespir, Cerdanya Franciaország része lett.
• 1714-ben V. Fülöp csapatai foglalták el. Betiltották a nyelvet, kitelepítették az egyetemet.
• Katalónia a Napóleon császár elleni függetlenségi háború idején egyesült végérvényesen Spanyolországgal.
• A 19. században létrejött az ipari burzsoázia. A vasútvonalak építése, az építkezések korszaka jött el.
• 1939-ben Francisco Franco csapatai elfoglalták a katalán fővárost.
• 1977 óta újra működhet Barcelonában a Katalán Kormány (Generalitat de Catalunya), melynek első elnöke Josep Tarradellas volt.

Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Katal%C3%B3nia#T.C3.B6rt.C3.A9nelem

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hajózás a tengeren

Végül csak eljött az idő, sorba álltunk a parton a hajóra várakozókkal együtt. Azaz, a katamaránra várakozókkal együtt.

"Kéttörzsű hajótest. A két egyforma test tartórudakkal adott távolságra párhuzamosan van összekötve. Nagyobb hajóknál a két test közé egy zárt kajütrész kerül. Az árboc a két test közé, egyenlő távolságra van elhelyezve."
Forrás: http://hu.wiktionary.org/wiki/katamar%C3%A1n

ui.: a hajóról a fotó elveszett, ahogy jó néhány más képet is hiányolunk az iphone-okról. :(

Elsők közt szálltunk fel, és el is foglaltuk lent az aljában a helyünket, hogy majd láthassuk a vizet és a halakat. Ebből az lett, hogy a tengeri imbolygás mellett csak habos hullámokat láttunk. Kb. 5 perc kellett és teljesen rosszul lettem. Felmentünk a fedélzetre, ami nem volt egyszerű, mivel borzasztóan imbolygott a hajó. Én nem is gondoltam volna, hogy ettől rosszul tudok lenni. De így volt. Feri meg kiabált menjünk fentre! Elindultam fel a lépcsőn, majd szól mögöttem, menjünk ki oda. Na teljesen kiakadtam, azt hittem hányok mindjárt, erre föl még ne ide hanem oda meg amoda. Hát fogtam magam és leültem. :) Feri szegény persze kiakadt. De aztán kiment egyedül a fedélzetre, a hajó orrához. Én voltam legalább pisilni miután jobban lettem, mert indulás előtt én már nem kerültem sorra a parton. Utána kimentem én is Ferihez, és ott álltunk végig a hajóorrnál amikor épp megálltunk egy barlangnál, leállt a motor, csak lebegtünk. Fantasztikus volt, ilyen közel a sziklához. Tuti akkor lehetett lent látni a halakat a hajó alján. De mi már nem mentünk le, élveztük a látványt, és nevettünk a fiatal és idős hölgyeken, akik mind beállított fotókat igyekeztek begyűjteni a néhány perces lebegés során a sziklapartnál. 

Vége lett a fotózkodásnak, mivel szépen lassan kitolattunk, és száguldoztunk tovább úti célunk felé. Ekkor már az emeleten ülve kémleltük a partot, a végtelen tengert a szélben.

Tossa de mar

Nagyon jó volt újra szárazföldre lépni. És Tossa már a hajóról megpillantva is csodálatos látványt nyújtott a Vila Vela bástyákkal. Egyszerűen gyönyörű!

Ez a 13. századbeli középkori város erődítménye, amelyet rendbe szedtek, ez "Tossa óvárosa". Bizony lakják is, meg is lestünk néhány kis belső kertet. Feri kíváncsi-fáncsiskodott, ahogy persze én is. ;) Mindenesetre nme hétköznapi ilyen helyen élni.

Bejártuk teljesen a romokat, a tornyokat. Itt is többször tapasztaltuk, hogy nem minden turista kíváncsi mindenre, sok helyen egyedül bolyongtunk. Egyszer-egyszer a bástya falak mögül kitekintve meg is lepődtünk az elénk táruló látványon.

Miután feltérképeztünk minden zugot, egy igazán eldugott helyet kerestünk az ebédhez, mivel nagyon nyüzsi volt minden. Találtunk is egyet, amiről kiderült, hogy valami nagyon flinc-flanc hely. Felét nem értettem az étlapon írtaknak, és már nem azért de 20-30 meg 42 eurós előételt ugyan ki akar enni még a rendes étkezés előtt? Végül Feri kért Octopust, előételként szerepelt. Én pedig kértem egy desszertet, valami csokis akármit, bár nem tudtam mi lesz az. Végül mind a polip, mind a csokihabos táblás desszert finom volt. A hely maga meghitt, és valóban nevezném exkluzívnak a lenti egymás hegyén-hátán tornyosuló éttermek és plakátok láttán. Gyönyörű teríték, profi kiszolgálás. Mégis, egyelőre én maradok az egyszerűbb és barátibb vendéglátóhelyeknél. 

Vissza úton sétálva még belefutottunk a Sant Vincenc plébániába, ami nagyon szép volt. Csodálkoztunk, hogy hogy lehet minden "krisztusi eseményt", pl. keresztre feszítés után, levéve Mária ölében, a háttérben napsütéses sziklás tengerparton ábrázolni. Életemben nem láttam ilyen festményeket. :) Vicces igen, de valóban aki itt nő fel, hogyan tudná elképzelni a pusta ég alatt dombokon mindezt a tengerpart helyett?

Útközben láttunk egy aranyos éttermet is, fullosan csicsás volt, de mégis átjött az az igazi spanyolos hangulat. Inkább ott kellett volna ennünk. A kedvemért még útközben megálltunk egy sütisnél, és vettünk isteni finom sajtos sonkás croissant nekem, Feri pedig választott magának egy mogyoró darabokkal készült csokis sütemény különlegességet. Igazán jól esett séta közben.

5 óra magasságában 3 hajó ment vissza Llloret-ba 20 percenként. Beálltunk a sorba, és jól tettük, mivel elég hosszú lett a sor, és akik nem fértek fel, azok bizony várhatták a következőt. Számolták az embereket, mivel nagyon sokan voltunk. Felültünk a tetőre, és így végig ülve, már nem is volt olyan nagyon tengeri beteges az út. Bár az idő egyre rosszabbodott, és nagyon fújt a szél a hajón. Azért ha már kihasználtuk a kártyánk előnyeit, felvettük a baseball sapkát, amit ajándékba kaptunk a Dofi jet-től. Az egész hajón csak rajtunk volt ilyen sapesz. :) Az elfogadó helyek és a turisták sem nagyon ismerik a Lloret kártyát. De mi azért éltünk vele. És nem is olyan rossz ez a sapi.

Boszorkány házikó

A hotelbe visszaérve mosni is kellett. Zoknit, pólót. A sok tengeris kavicsos mindentől, vizes törölközőktől, olyan hal szagúak voltunk, hogy az már fájt. Emellett ha majd egy hetes nyaralás egy kis hátizsákkal indul az ember feladott poggyász nélkül, és napjában 2-3 szor tusol, strandol, stb... akkor bizony előfordul, hogy kifogy a készletekből. Hát kimostam néhány dolgot a spanyol legolcsóbb tusfürdővel :) és ki is teregettem. Érdekes, igen kellemes illatú, és valóban tiszta lett minden.

fotó (1)_1.JPG

Igen itt látható, ahogy korábbi fotókon is már, hogy velünk szemben egy, lefordítva boszorkány házikó található. Nem nagyon volt nagy forgalma míg ott voltunk. Németekre specializálódtak, a táblán a választék is németül szerepelt. Egyik este hallottuk csak hangosan, hogy lány magyaráz angolul, hogy ő magyar, és a barátja spanyol. Hallottuk, hogy az ismerkedés a srácokkal olyan irányba megy, ami megszokott nemzetközi ismerkedés: "Ez hogy van magyarul, és azt hogy mondják?" Igen ám, de nem alap szavakról volt szó, hanem gyönyörű szitkozódó kijelentésekről, amiket végül az egyik srác röhögve ordított az éjszakába. Valószínű maga a pincér csajszi volt az, mivel volt vele egy kutya, akit minden este láttunk kijönni, bámészkodni az utcában. És most Feri látta, hogy ezzel a lánnyal van a tacskóféleség. Még terveztük is, hogy majd benézünk ide egyik nap, de aztán végül mindig elmaradt sajna.

Corb. EVA

A hotelről már esett szó, de azt még nem árultuk el, hogy minden szoba egy hajóról kapta a nevét. És mi a Corb. Eva szobában lakhattunk. Na vajon miért? 

Tetőtéri strandolás

Ma nem voltunk felkészületlenek, vittünk mindent a tetőtérre. Mert ha bár az idő nem túl rózsás, azért egy pancsizás ma sem maradhat el. Imádjuk ezt a hotelt, mivel most sem volt egy lélek sem a tetőtéren, így a miénk volt az egész emelet.

Sajnos a bár nem üzemel. De mi megoldottuk magunk, vettünk egy üveg Sangriát. A medence kicsi, de így is jókat lehet azért lubickolni, úszkálni benne. Mi még táncoltunk is a hülyébbnél hülyébb zenékre, amik a rádióból szóltak. De azokat a videókat inkább nem közöljük. :)

Gasztronómia

Elindultunk vacsorázni. A sétányon választottunk egy fincsi helyet. Előételnek Feri kagylót, én garnéla rákot ettem. Miután rájöttem hogy le kell vágni a fejét, a farkát, meg a kiálló lábait, majd megpucolni a héjától, megcitromozni, és na akkor lehet enni, igen valóban finom. Halat is csak 1-2 éve eszek, és mindig is tartottam a tengeri herkentyűktől. De valóban ez a rák szimpla hús, és citromosan nagyon finom. A kagylóval azért még tartom a távolságot. Se a pincérekkel, se az étellel nem voltunk teljesen elégedettek. Finom volt, de csak 70%-os. A másodiknak Feri valami rántott szeletet evett, én meg mivel a kebabhoz nem voltak hajlandóak zöldséget is adni, így sertés szeleteket választottam gyorsan, tojással, salátával és krumplival.

Cocktail Latino

Az estét kedvenc kis koktélos helyünkön zártuk. Feri újra Long Island Tea-t ivott, én pedig Cocktail Latino-t. Izabella készített rólunk egy képet. És közölte, hogy nagyon jó ízlésre vall a koktél választásom, csak hozzáértők szokták kérni. Ez úgy derült ki, hogy elkezdtem problémázni, hogy ez biztos az a koktél, amit válsztottam, mivel alma narancs ami ízeket olvastam, érezni azonban kivit, banánt érzek. Kiderült, hogy az az egy összetevő, amit nem ismertem, valami passa ambrea vagy micsoda, amitől a rum, cointreu, narancs, almalé, stb-nek, ilyen banános, kivis íze lett. Azért azt hozzá tettem még mielőtt tudtam volna, hogy biztos a jó koktélt hozták, hogy ha nemleges lett volna a válasz, akkor ezt választom, mivel nagyon-nagyon finom. Mivel ez volt a 4. XL méretű koktél amit fogyasztottunk, így megkaptuk az ajándék pólót is. Feri méretében Qué pasa hombre? felirattal. Kb. azt jelenti "Mi van ember?" gondolom, kb. mi van tökfej? finoman fogalmazva a jelentése :)

Koktélozás után újra sétáltunk a parton. Láthatjátok milyen a tenger és a part a sötét éjszakában. És ezt a tengerzúgást hallgatva tud imbolyogni az ember még a szárazföldön is.

És egy kis érdekesség: A hotel felé sétálva, Feri kiszúrta, hogy igenis van egy üzlet, ahol magyarul is kiírták a nevüket. Nem más, mint "Bőrtermék" :)

bortermek.JPG


komment

süti beállítások módosítása